Oddział Leczenia Otyłości

Odchudzanie

1. Nie zjadaj tego, co pozostawią inni.

2. Jeśli musisz coś jeść w towarzystwie albo podjadać między posiłkami, niech będzie to chrupka marchew albo nać selera, a nie słodycze.

3. Zaleca się spożywanie śniadań z dużą zawartością białka. Białka powoli przekształcane są w energię i uczucie sytości trwa dłużej. Niech śniadanie będzie twoim najobfitszym posiłkiem w ciągu dnia, obiad średnim, a kolacja najmniejszym.

4. Nie najadaj się aż do chwili, kiedy poczujesz się pełny. Przerwij jedzenie, gdy głód ustąpi miejsca względnie dobremu samopoczuciu. Jeżeli przyzwyczaisz się do jedzenia w ten sposób, po kilku dniach objętość żołądka zmniejszy się i stwierdzisz, że potrzebujesz mniejszych ilości pokarmu niż poprzednio. Najlepsze są częste, niewielkie posiłki.

5. Jeśli masz skłonność do objadania się wieczorami, idź spać, zanim pojawi się chęć na jedzenie — rano obudzisz się z apetytem na śniadanie.

6. Sprawdź czy nie jesteś uczulony na żaden rodzaj żywności, którą zwykle jesz, a zwłaszcza na składniki najbardziej dla ciebie atrakcyjne.

7. Jeśli jesteś głodny, a bardzo się spieszysz, wystrzegaj się fast foodów.

8. Unikaj pustych kalorii z łatwo dostępnych przekąsek, złożonych z białego cukru czy białej mąki, a nie będziesz musiał liczyć kalorii. Reakcja organizmu na pokarm jest tak naprawdę uzależniona nie od ilości kalorii, ale od jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Kalorie zawarte w każdym z tych rodzajów żywności są metabolizowane przez organizm w inny sposób. W przypadku odchudzających się, większe znaczenie będzie miał podział pokarmów według potencjału wytwarzania tłuszczu albo skłonności do otłuszczania. Chociaż batonik czekoladowy zawiera 150 kalorii, tyle samo co 3 plasterki sera szwajcarskiego, to czekolada sprzyja tyciu o 70 proc. bardziej niż ser. Nie wszystkie kalorie są sobie równe.

9. Nie unikaj wszystkich tłuszczów i nie przerażaj się ich wartością kaloryczną. Kiedy osobom na diecie nisko węglowodanowej pozwoli się na spożywanie dowolnych ilości tłuszczu, wcale nie jedzą go więcej niż poprzednio, a czasami nawet nieco mniej.

10. Starannie przeżuwaj pokarm, a lepiej go wykorzystasz.Trawienie przebiega wtedy skuteczniej, jedzenie nie powoduje tycia, a ty będziesz mniej zjadać. Praktykujący jogę polecają przeżuwanie pokarmu, dopóki nie straci on swojego smaku.

11. Bardzo ważną rolą w diecie pełni duża ilość naturalnych pokarmów bogatych w błonnik, zwłaszcza surowych warzyw.

12. Zacznij uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej. Jedną z korzyści jaką przynosi regularna aktywność fizyczna, jest zmniejszenie apetytu.